Вступ

На жаль, відтворювати історію школи с.Гребля, особливо в австро-угорський та чеський періоди достатньо важко, оскільки не збереглася " Шкільна хроніка" тих часів.


Перша школа була дерев'яна і знаходилася на місці теперішньої церковної дзвіниці. Вона виконувала роль церковно-приходської школи і навчав тоді в ній сільський дяк. У 1861 році почали будувати греко-католицьку церкву і навпроти неї одночасно почалося спорудження приміщення школи.

/Files/images/Сканіровать 10009.JPG

Приміщення колишньої першої школи

Села Лацко Ганна згадує , що ця школа була відкрита у 1861 році і мала лише один клас. Вчительський колектив складався всього із двох чоловік - Сочки Івана Івановича та Кинів Василя Андрійовича.

1.Сочка Іван Петрович - почесний директор школи

У чехословацький період найвиданішою постаттю села, одночасно директором школи і церковним дяком був Сочка Іван Петрович (1863 -1956 р.р.).

/Files/images/Сканіровать 10010.JPG

Це була унікальна постать . Іван Петрович уродженець с. Гребля, закінчив учительську семінарію у м. Ужгород. Розпочинав свою педагогічну роботу у с. Нанково ,Хустського району, потім у Хусті, Сільці, а останні 35 років пропрацював у рідному селі. Був директором школи з 1901 по 1939 роки, а взагалі на освітянській ниві пропрацював 51 рік. Мав п'ять дітей, які стали відомі не тільки на Іршавщині ,а й в області. Його внук відомий письменник Василь Сочка-Боржавин. Відомому педагогу у жовтні 2009 року на будівлі старої школи було відкрито пам'ятну дошку./Files/images/SDC11169.JPG

/Files/images/Сканіровать 10012.JPG

Громада села під час відкриття меморіальної дошки

У 1939 році, коли угорці захопили наш край, вчителями стали подружжя Тар -Іван Іванович та Олеся Василівна. Зі слів жительки села Матішинець Марти Петрівни, тогочасна школа була маленька і в ній було лише дві класні кімнати. При цьому в одній з кімнат жив вчитель з сім'єю. Зрозуміло , що усі учні у ці кімнати непоміщалися і навчання проводилися у дві зміни. Зранку до обіду навчалися молодші класи, які вчила Олеся Василівна , а піся обіду вже приходили старші класи , які вчив Іван Іваанович. Два рази на тиждень приходив сільський священник , який вчив уроки релігії .

2.Історія школи с. Гребля у 40-80 -роки XX століття

У 1945 році, коли наш край ввійшов до складу Радянського Союзу , сім'я Тарів переїхала до Ужгорода , де далі продовжували працювати вчителями.

Новим директором школи з 1945 року став Минайло Андрій Іванович вчителем початкових класів - Манайло Габрієлла Олександрівна, вчителем української мови та літератури -Палаташ Олександра Платонівна.

/Files/images/Сканіровать 10011.JPG

Минайло Андрій Іванович - директор школи

( 1945 -1967 рр.)

У школі вже було не два , а чотири класи. Тим, хто хотів продовжувати навчання, доводилося йти у сусіднє село Вільхівку, де діяла семерічна школа. Учні пішки добиралися до Вільхівки і тоді директор Греблянської початкової школи Минайло Андрій Іванович та директор Вільхівської семриічки Брич Іван Юрійович , житель села Гребля , звернулися з проханням до РАЙВО та РКП - побудувати у Греблі нову школу.

У 1966 році почалося будівництво нової школи за державний рахунок. Начальником будівництва був Кац.

Сільгосптехніка безкоштовно виділила автомашини для будівництва школи. Сільська рада контролювала всі грошові перекази . Тим не менше сільська громада на чолі з директором Минайлом Андрієм Івановичем, приклала надзвичайно багато зусиль для будівництва школи. Оскільки частково школа будувалася громадським методом - кожна родина відпрацьовувала певну кількість робочих днів на будівництві школи. На жаль, хто ініціював будівництво школи, не дожив до дати її відкриття - 28 серпня 1968 року.

/Files/images/Сканировать1.JPG

/Files/images/Сканировать1 (2).JPG

Вигляд будівлі нової школи.

Першим директором у новій школі стала Макушина Йолана Василівна, але вона пропрацювала тільки рік , невдовзі за сімейними обставинами була переведена до м. Ужгорода.

У 1969 році директором школи призначили Брича Івана Юрійовча, який пропрацював на цій посаді до 1973 року.

/Files/images/Сканировать10001.JPG


Брич Іван Юрійович - директор школи ( 1969 - 1973 рр.)

Його заступником був Бровді Іван Петровч . Залишилась світлина, на якій зображено педагогічний колектив , який працював у 1969 році.

/Files/images/Сканировать10002.JPG


У 1974 році директором стала вчителька української мови та літератури Цільо Марта Василівна, а заступником залишився Бровді Іван Петровч .

/Files/images/Сканировать10003.JPG

Цільо Марта Василівна - директор школи( 1974-1982 рр.)

З 1979 року заступником директора стала вчитель хімії Сочка Ганна Андріївна, з 1982 по 1984 вона очолила Греблянський педколиктив, де на той час працювало 17 вчителів.

/Files/images/Сканировать10004.JPG

Директор школи Сочка Ганна Андріївна ( 1982 - 1984)

З 1984 по 2005 рік директором школи була Куртинець Ольга Василівна, а її заступником стала Куцик Ольга Дмитрівна.

/Files/images/Сканировать10005.JPG

Куртинець Ольга Василівна - директор школи( 1984-2005 рр.)

У цей час при школі було відкрито вечірню школу, яку очолила Лемак Марія Павлівна. Навчалися в цій школі працююча молодь - 46 учнів , які працювали на підприємствах м. Іршави та в колгоспі « Дружба».

При цьому працювала і денна школа , в якій нараховувалося 154 учні і працювало 20 вчителів. Учні 1 – 4 класів займалися у групі продовженого дня . Було відкрито шкільну їдальню , бібліотеку та майстерню у приміщенні сторої школи.

У школі активно діяли жовтенятські групи, піонерська та комсомольська організації . Піонерська організація носила ім’я Валі Котика.

/Files/images/Сканировать10006.JPG


Піонери та комсомольці організовували кожного року збір металобрухту та макулатури , проводили щомісячно збори загонів та різні виховні заходи.

/Files/images/Сканировать10007.JPG


Збір металобрухту


Кількість учнів постійно зростала і досягла у 2000 році 224 учнів. На території школи побудовано пам’ятник односельчанам , які загинули У Великій Вітчизняній війні.

2002 року на базі Греблянської ЗОШ І -ІІ ст. було проведено районний семінар заступників директорів шкіл. Семінар пройшов на належному рівні.

З 2005 року директором школи призначено Боднар Марію Михайлівну, заступником - Штефаньо Єлизавету Іванівну . На той час у школі працювало 25 вчителів./Files/images/Сканировать10008.JPG


Педагогічний колектив Греблянської ЗОШ І-ІІ ст. 2010 р.

У 2006 році школа отримала інвестиції УФСІ, завдяки яким було проведено капітальний ремонт , запрацювала їдальня.

/Files/images/Сканировать10013.JPG

Греблянська ЗОШ І -ІІ ст. 2010 р.

Навчання і надалі проводилося у дві зміни. На подвір'ї збудовано капличку, яка стала окрасою школи.

/Files/images/Сканіровать 10009.JPG

Капличка на території школи

У 2010- 2011 н. р.на базі школи було проведено районні профспілкові змагання з шашок , де було представлено 16 команд.

/Files/images/Сканіровать 10015.JPG

Змагання з шашок

Школа продовжує виховувати і навчати учнів нашого села, постійно ставлячи перед собою нові завдання , які намагається вирішувати на належному рівні.

Кiлькiсть переглядiв: 970

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.